Köyümüzü TanıyalımAkbaş
Ankara ilinin Güdül ilçesine bağlı bir Mahalledir. Ankara iline 96 km, Güdül ilçesine 6 km uzaklıktadır.
 

Tarihi
Akbaş köyünün tarihi geçmişi ele geçen çeşitli tarihi kalıntılara göre, Milattan önce (MÖ) 3000-3500 yıllarına yani Etiler dönemine kadar dayanır. Bölge daha sonra Frigyalılar, Romalılar, Bizans döneminde anılan devletlerin yönetiminde kalmıştır. 1071 Malazgirt savaşından sonra Anadolu'nun Türkleşme sürecinde bölge Anadolu Selçukluların idaresine geçerek Anadolu Selçuklu Hükümdarı 1'inci Mesut'un eniştesi Ankara Emiri Şehabüldevle Güdül Bey zamanında bugünkü yerine kurulduğu sanılmakla birlikte halkın göçebe hayatına yatkın olması nedeniyle kalıcı konutlar yapılmamış basit barınaklarda yaşam sürdürülmüştür.

Akbaş köyünün eski adından da anlaşılacağı üzere tarihi süreçte meydana gelen depremlerle viraneye dönmüş ve "Karaviran" adı verilmiştir.

Osmanlı İmparatorluğunun yıkılması, yerine Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kurulması ile birlikte köyümüz 1957 yılına kadar Ayaş ilçesine bağlı iken 1957 yılından sonra Güdül'ün ilçe olması ile birlikte Güdül ilçesine bağlanmış olup, adı da Akbaş köyü olarak tescil edilmiştir.